Smierc samobójcza i sercowo-naczyniowa po rozpoznaniu raka

Fang i wsp. (Wydanie 5 kwietnia) 1 zgłaszają zwiększone ryzyko samobójstwa po diagnozie raka i dyskutują o ich odkryciu głównie pod względem stresu psychicznego po otrzymaniu takiej diagnozy. Jednak ostry ból psychiczny jest tylko bliższym czynnikiem wpływającym na ryzyko samobójstwa. Osobowość i cechy poznawcze, takie jak impulsywność, agresja i zaburzenia w podejmowaniu decyzji, są znanymi endofenotypami predyspozycji do samobójstwa. Informacja na temat wcześniejszej hospitalizacji z powodu zaburzeń psychicznych nie jest w tym kontekście wystarczająco dyskryminująca. Jedno ze szwedzkich badań wykazało, że tylko jedna trzecia ofiar samobójstwa kobiet i mężczyzn trafiła do szpitala w ciągu 5 lat przed samobójstwem.3
W badaniu Fanga i wsp. Zaobserwowano najwyższe względne ryzyko samobójstwa w ciągu pierwszych 12 tygodni po rozpoznaniu raka u pacjentów z rakiem płuca, przełyku, wątroby i trzustki; zostało to wyjaśnione wyższ ym wskaźnikiem śmiertelności związanym z tymi nowotworami. Alternatywnym wyjaśnieniem może być to, że pacjenci z tymi nowotworami mieli problematyczne spożywanie alkoholu, który ostatecznie był wystarczająco poważny, aby przyczynić się do rozwoju raka. Alkohol osłabia również kontrolę impulsów, pozostawiając pacjentów ze zwiększoną podatnością na impulsowe zachowania samobójcze po powiadomieniu o diagnozie raka.
Fotios C. Papadopoulos, MD, Ph.D.
Szpital Uniwersytecki w Uppsali, Uppsala, Szwecja
fotis. com
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym pismem.
3 Referencje1. Fang F, Fall K, Mittleman MA, et al. Samobójstwo i zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych po rozpoznaniu raka. N Engl J Med 2012; 366: 1310-1318
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
2. Hawton K, van Heeringen K. Samobójstwo. Lancet 2009; 373: 1372-1381
Crossref Web of Science Medline
3. Reutfors J, Osby U, Ekbom A, Nordstrom P, Jokinen J, Papadopoulos FC. Sezonowość samobójstwa w Szwecji: związek z zaburzeniem psychiatrycznym. J Affect Disord 2009; 119: 59-65
Crossref Web of Science Medline
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Papadopoulos komentuje wpływ cech osobowości na ryzyko samobójstwa. Takie cechy osobowości są względnie stabilne w czasie i, jak stwierdziliśmy w naszej analizie przypadku – crossover – indywidualnego porównania w czasie1 – mało prawdopodobne jest, aby pomylili stowarzyszenia, które zaobserwowaliśmy między diagnozą raka a bezpośrednim ryzykiem samobójstwa.
Jednakże zgadzamy się, że osoby podatne na stres mogą silniej reagować na diagnozę raka. Jak zauważył Papadopoulos, takie czynniki, jak alkoholizm, mogą przyczynić się do drastycznego wzrostu ryzyka samobójstwa po rozpoznaniu raka płuca, trzustki, wątroby i przełyku. Jednak podobnie silny wzrost ryzyka po rozpoznaniu guzów centra lnego układu nerwowego potwierdza pogląd, że złe rokowanie może odgrywać ważną rolę. Warto zauważyć, że zaobserwowaliśmy zwiększone ryzyko samobójstw i zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych w prawie wszystkich diagnozach nowotworowych i niezależnie od różnych czynników podatności na choroby, w tym poprzednich hospitalizacji z powodu chorób psychicznych, czynników społeczno-ekonomicznych, edukacji i stanu cywilnego.
Fang Fang, MD, Ph.D.
Karolinska Institutet, Sztokholm, Szwecja
kieł. se
Katja Fall, MD, Ph.D.
Örebro University, Örebro, Szwecja
Unnur Valdimarsdóttir, Ph.D.
University of Iceland, Reykjavík, Iceland
Od czasu publikacji artykułu autorzy nie zgłaszają żadnego potencjalnego konfliktu interesów.
1 Odniesienie1. Maclure M. Konstrukcja typu crossover: metoda badania przemijającego wpływu na ryzyko zdarzeń ostrych. Am J Epidemiol 1991; 133: 144-153
Web of Science Medline
(2)
Blisko