Profilaktyka przeciwzakrzepowa u pacjentów przyjmujacych chemioterapie

1 tydzień ago

W swoim artykule na temat wyników badania SAVE-ONCO (ClinicalTrials.gov number, NCT00694382), które wykazały, że semuloparyna zmniejsza ryzyko zakrzepicy żył głębokich w kończynach dolnych i górnych oraz zatorowość płucną wśród pacjentów otrzymujących chemioterapię z powodu raka, Agnelli i koledzy (wydanie z 16 lutego) 1 nie wspominają o rozwoju zakrzepicy cewnika centralnego-żylnego. Istotnie, zakrzepica żył głębokich związana z centralnym cewnikiem żylnym jest częstym powikłaniem, zgłoszonym u 4% pacjentów z objawowymi epizodami i 20 do 30% pacjentów z bezobjawowymi zdarzeniami wykrytymi za pomocą flebografii lub ultrasonografii; to powikłanie wiąże się z ryzykiem zatorowości płucnej i utratą dostępu do żył centralnych.2 Niedawna ocena Cochrane nie wykazała skuteczności heparyn ani antagonistów witaminy K w zapobieganiu zakrzepicy cewnika centralnego-żylnego.3 W związku z tym, krajowe wytyczne wymieniają bez leczenia profilaktycznego ; w szczególności nie zalecają żadnych profilaktycznych dawek heparyny o niskiej masie cząsteczkowej lub niskiej dawki warfaryny.2 Tylko umieszczenie dystalnej końcówki cewnika żyły głównej na styku górnej żyły głównej i prawego przedsionka oraz wkładanie na z prawej strony są wskazane.2.4. Czy w badaniu obserwowano zakrzepicę cewnika centralnego i żylnego i czy semuloparyna była skutecznym leczeniem profilaktycznym?
Claude Bachmeyer, MD
Jean-Charles Pellen, MD
Tenon Hospital, Paryż, Francja
claude. aphp.fr
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym pismem.
4 Referencje1. Agnelli G, George DJ, Kakkar AK, i in. Semuloparyna w profilaktyce przeciwzakrzepowej u pacjentów otrzymujących chemioterapię z powodu raka. N Engl J Med 2012; 366: 601-609
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
2. Farge D, Durant C, Villiers S, i in. Wnioski z francuskich krajowych wytycznych dotyczących leczenia zakrzepicy żylnej i zakrzepicy cewnika ośrodkowego żylnego u pacjentów z chorobą nowotworową. Thromb Res 2010; 125: Suppl 2: S108-S116
Crossref Web of Science
3. Akl EA, Vasireddi SR, Gunukula S i in. Leki przeciwzakrzepowe dla pacjentów z nowotworami i cewnikami dożylnymi. Cochrane Database Syst Rev 2011; 4: CD006468-CD006468

4. Debourdeau P, Kassab Chahmi D, Le Gal G, i in. 2008 Wytyczne SOR dotyczące zapobiegania i leczenia zakrzepicy związanej z cewnikami żył środkowych u pacjentów z nowotworem: sprawozdanie grupy roboczej. Ann Oncol 2009; 20: 1459-1471
Crossref Web of Science
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Bachmeyer i Pellen zastanawiają się, czy w badaniu obserwowano zakrzepicę żył cewnikowych żył centralnych i czy semuloparyna była skutecznym profilaktycznym leczeniem tego powikłania. W naszym badaniu centralny cewnik żylny występował u 19,7% pacjentów w grupie otrzy mującej semuloparynę i 18,8% pacjentów w grupie placebo. Objawowa zakrzepica żył kończyn górnych, w tym zakrzepica żył centralnych i żył, była częścią złożonego pierwotnego wyniku skuteczności. W okresie analizy skuteczności objawowa zakrzepica żył głębokich kończyn górnych wystąpiła u 9 z 1604 pacjentów w grupie placebo (0,6%) i u 3 z 1608 pacjentów z grupy semuloparyny (0,2%) (współczynnik ryzyka, 0,33; przedział ufności, od 0,07 do 1,18). Wszyscy ci pacjenci mieli centralny cewnik żylny. Zmniejszenie ryzyka zakrzepicy żył głębokich kończyn górnych (w tym zakrzepicy cewnika centralnego i żylnego) związanej z semuloparyną było zgodne z redukcją ryzyka w innych składnikach złożonego pierwotnego wyniku skuteczności badania, ale liczba obserwowanych zdarzeń jest mały.
Giancarlo Agnelli, MD
University of Perugia, Perugia, Włochy
to
Alexander GG Turpie, MD
McMaster University, Hamilton, ON, Kanada
Od czasu publikacji artykułu autorzy nie zgłaszają żadnego potencjalnego konfliktu interesów.
[przypisy: kwas hialuronowy, olejek arganowy, bielenda olejek do kąpieli ]