Skip to content

Jaka jest alternatywa?

5 miesięcy ago

476 words

Medycyna integracyjna to medycyna uzdrawiająca, która bierze pod uwagę całą osobę, w tym wszystkie aspekty stylu życia. Podkreśla związek terapeutyczny między lekarzem a pacjentem, jest informowany o dowodach i wykorzystuje wszystkie odpowiednie terapie. Natomiast zamiast konwencjonalnych interwencji stosowane są terapie alternatywne, często bez dowodów skuteczności.
Z konsternacją przeczytaliśmy niestety zatytułowany Perspektywa Srivastavy Co to jest alternatywa? Ogólnoświatowa sieć medycyny integracyjnej (wydanie 1 marca) .1 Dzielimy się jej empatią wobec pokrzywdzonego pacjenta, którego opisuje. Niektórzy pacjenci z rakiem, obawiając się opieki konwencjonalnej, szukają alternatywnych terapii. Jest to niepokojąca tendencja, zwłaszcza w przypadku utraty szansy na wyleczenie potencjalnie możliwego do leczenia nowotworowego stanu. Więcej osób żyjących z rakiem i poza nim stara się jednak włączyć terapie uzupełniające do swoje j konwencjonalnej opieki. W ankiecie przeprowadzonej wśród dyrektorów 29 centrów medycyny integracyjnej w Stanach Zjednoczonych, rak i jego symptomy zostały uznane za jedną z pięciu najważniejszych chorób, na które wskazuje obiecująca medycyna integracyjna2. Konsekwentne traktowanie medycyny integracyjnej i alternatywnej w 2012 roku jest niedoinformowane i niewybaczalne.
Donald I. Abrams, MD
University of California, San Francisco, San Francisco, CA.
ucsf.edu
Andrew T. Weil, MD
University of Arizona College of Medicine, Tucson, AZ
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym pismem.
2 Referencje1. Srivastava R. Jaka jest alternatywa? Światowa sieć medycyny integracyjnej. N Engl J Med 2012; 366: 783-785
Full Text Web of Science Medline
2. Horrigan B, Lewis S, Abrams D, Pechura C. Medycyna integracyjna w Ameryce: w jaki sposób medycyna integracyjna jest praktykowana w klinikach w Stanach Zjednoczonych. Minneapolis: The Bravewell Collaborative, 2012 (bravewell.org/content/Downlaods/IMinAm.pdf).

Odpowiedź
Autor odpowiada: Chociaż lekarze mogą posiadać wyrafinowanie, aby odróżnić terapie komplementarne, integracyjne i alternatywne, przeciętny pacjent nie jest niestety tak dobrze wykształcony w dziedzinie zdrowia. Raz po raz, a nigdzie bardziej niż w dziedzinie onkologii, pacjenci, którzy sięgają po terapie alternatywne, to ci, którzy unikają konwencjonalnego leczenia i uważają, że alternatywne metody leczenia są bezpieczniejsze lub lepsze. Tym pacjentom alternatywne terapie rzadko są przedstawiane jako pomoc w leczeniu objawów, ale raczej jako lekarstwo na raka.
Mój artykuł w Perspektywie nie ma na celu krytykowania lekarzy, którzy promują medycynę integracyjną jako przydatny dodatek do konwencjonalnej terapii u wybranych pacjentów. Przeciwnie, ma on na celu wzbudzenie niepokoju w związku z rosn cym rozprzestrzenianiem się pozbawionych skrupułów praktykujących, którzy wygodnie polują na najbardziej chorych i najbardziej wrażliwych pacjentów w społeczności. W ten sposób powodują nie tylko szkody finansowe, ale także fizyczne i emocjonalne. Naruszają także reputację własnych kolegów, którzy są zainteresowani prawdziwymi środkami łagodzenia ciężaru cierpienia.
Ranjana Srivastava, FRACP
Monash Medical Center, Melbourne, VIC, Australia
Od czasu publikacji artykułu autor nie zgłasza żadnego potencjalnego konfliktu interesów.
(3)
Blisko
[więcej w: lorafen ulotka, przychodnia ocicka racibórz, endomed gdańsk ]

0 thoughts on “Jaka jest alternatywa?”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: pokrowce antyroztoczowe barierowe[…]

Powiązane tematy z artykułem: endomed gdańsk lorafen ulotka przychodnia ocicka racibórz