Funkcjonalny status osób w podeszłym wieku przed i po wszczęciu dializy czesc 4

2 miesiące ago

Aby ustalić, czy czynniki demograficzne lub wybrane czynniki kliniczne mogły wpłynąć na szybkość zmiany statusu funkcjonalnego, dopasowaliśmy modele towarzyszące, które obejmowały warunki interakcji dotyczące wieku, płci, rasy, stężenia albuminy w surowicy, obecności lub braku otępienia oraz stanu hospitalizacji podczas inicjacji. dializy. Analizy przeprowadzono przy użyciu oprogramowania SAS, wersja 9.1. Wyniki
Charakterystyka kohorty
Tabela 1. Tabela 1. Charakterystyka osobników na początku dializy. Średni wiek mieszkańców (. SD) wynosił 73,4 . 10,9 lat; 60% stanowili kobiety, a 64% było białe (tabela 1). W porównaniu z mieszkańcami, którzy nie mieli ocen stanu funkcjonalnego, osoby zamieszkałe w kohorcie analitycznej miały podobny wiek i szacowaną szybkość filtracji kłębuszkowej na początku dializy, ale częściej były to kobiety i miały historię zastoinowej serca niepowodzenie, udar lub demencja. Wśród 69% hospitalizowanych na początku dializy hospitalizowanych najczęstszymi diagnozami przy wypisie były: przewlekła choroba nerek w 62%, zastoinowa niewydolność serca w 30% i ostre uszkodzenie nerek w 24%, natomiast mniej niż 10 % mieszkańców miało diagnozę wyładowania miażdżycowej choroby naczyniowej lub infekcji. Procedury dostępu były również powszechne; 62% mieszkańców domów opieki otrzymało cewnik, a 23% zostało poddanych zabiegowi lub rewizja przetoki tętniczo-żylnej lub przeszczepu. Mniej niż 5% mieszkańców domu spokojnej starości było hospitalizowanych wyłącznie z powodu przewlekłej choroby nerek, z powodu schorzenia związanego z przewlekłą chorobą nerek (np. Kwasica lub hiperkaliemia) lub z powodu zabiegu dializacyjnego.
Rycina 1. Rycina 1. Odchylenie statusu funkcjonalnego i skumulowanej śmiertelności wśród rezydentów domów opieki przed i po wszczęciu dializy. Panel A pokazuje odsetek 3702 mieszkańców domów opieki, którzy poddali się ocenie czynności życia codziennego (ADL) w odstępach 3-miesięcznych przed i po rozpoczęciu dializy. Skumulowana śmiertelność wyniosła 24% po 3 miesiącach, 41% po 6 miesiącach, 51% po 9 miesiącach i 58% po 12 miesiącach od rozpoczęcia dializy. Panel B pokazuje rozkład wyników minimalnego zestawu danych ADL (MDS-ADL) wśród mieszkańców domów opieki przed rozpoczęciem i po rozpoczęciu dializy. Wyższe wyniki MDS-ADL wskazują na gorszy stan funkcjonalny. Przerywana linia pionowa wskazuje na rozpoczęcie dializy.
Rycina 1A pokazuje proporcje mieszkańców domu opieki z oceną aktywności życia codziennego w odstępach kwartalnych przed i po rozpoczęciu dializy oraz skumulowaną śmiertelność po rozpoczęciu dializy. Mediana czasu od rozpoczęcia dializy do pierwszej oceny aktywności codziennej po dializie wynosiła 17 dni (zakres międzykwartylowy, 10 do 32).
Prawdopodobieństwo przeżycia i utrzymania statusu funkcjonalnego
Rozkład wyników MDS-ADL był podobny w ciągu roku poprzedzającego rozpoczęcie dializy, z nieznacznym pogorszeniem w ostatnim kwartale przed rozpoczęciem dializy; to pogorszenie odpowiadało wzrostowi mediany punktacji z 11 do 12 (ryc. 1B). Po rozpoczęciu dializy skumulowana śmiertelność wyniosła 24% po 3 miesiącach, 41% po 6 miesiącach, 51% po 9 miesiącach i 58% po 12 miesiącach
[więcej w: uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych, malassezia leczenie u psów, apteki malbork dyżury ]

Powiązane tematy z artykułem: apteki malbork dyżury malassezia leczenie u psów uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych