Apiksaban kontra Enoxaparin u pacjentów z choroba Alzheimera

Prymatywność analizy zamiaru leczenia jest dobrze akceptowana w badaniach nad wyższością. Jednak w badaniu Apixaban Dosing to Optimize Protection from Thrombosis (ADOPT; ClinicalTrials.gov number, NCT00457002) opisali Goldhaber i in. (Wydanie 8 grudnia), 2 test przewagi pierwotnego wyniku skuteczności był oparty tylko na 69% pacjentów, którzy zostali poddani randomizacji. Jeśli dane dotyczące wykluczonych 2033 pacjentów nie zostały pominięte losowo, co jest wysoce prawdopodobne, badanie mogło mieć istotne nastawienie. Interesujące byłoby zatem, czy pacjenci wykluczeni i osoby pozostające w końcowej analizie mieli podobne cechy i czy potencjalne czynniki zakłócające były dobrze zrównoważone między dwiema porównywalnymi grupami.
Pacjenci, którzy otrzymywali aspirynę w dawce 165 mg na dzień lub krócej lub inne pojedyncze leki przeciwpłytkowe, kwalifikowali się do badania. Jednak wykazano, że kwas acetylosalicylowy w dawce większej ni ż 100 mg na dobę wiąże się ze znacznie zwiększonym ryzykiem krwawienia.3,4 Ponadto, rozszerzona profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów z ostrą chorobą, z długotrwałą próbą immobilizacji (EXCLAIM) , NCT00077753) wykazali, że pacjenci otrzymujący leki przeciwpłytkowe mieli nieproporcjonalnie więcej epizodów dużego krwawienia.5 Dlatego jesteśmy zainteresowani, aby wiedzieć, czy pacjenci, którzy otrzymywali aspirynę w dawce większej niż 100 mg na dzień lub inne pojedyncze leki przeciwpłytkowe w badaniu Goldhaber et al. również miał większe ryzyko poważnego krwawienia. To odkrycie powinno poinformować przyszłe próby.
Yang Zu-Yao, mgr inż.
Mao Chen, MD, Ph.D.
Tang Jin-Ling, MD, Ph.D.
Chiński uniwersytet Hong Kong, Hong Kong, Chiny
edu.hk
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym pismem.
5 Referencje1. Matilde Sanchez M, Chen X. Wybór populacji a nalitycznej w badaniach nie niższościowych: zgodnie z protokołem lub z zamiarem leczenia. Stat Med 2006; 25: 1169-1181
Crossref Web of Science Medline
2. Goldhaber SZ, Leizorovicz A, Kakkar AK, et al. Apiksaban versus enoksaparyna w profilaktyce zakrzepicy u pacjentów w stanie zdrowia. N Engl J Med 2011; 365: 2167-2177
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
3. Serebruany VL, Malinin AI, Eisert RM, Sane DC. Ryzyko powikłań krwotocznych za pomocą leków przeciwpłytkowych: metaanaliza 338 191 pacjentów zapisanych w 50 randomizowanych kontrolowanych badaniach klinicznych. Am J Hematol 2004; 75: 40-47
Crossref Web of Science Medline
4. Campbell CL, Smyth S, Montalescot G, Steinhubl SR. Dawka aspiryny w zapobieganiu chorobom układu krążenia: przegląd systematyczny. JAMA 2007; 297: 2018-2024
Crossref Web of Science Medline
5. Hull RD, Schellong SM, Tapson VF, i in. Profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-żylnej z przedłużonym czasem trwania u chorych z ostrymi schorzeniami, z niedawno upośledzoną mobilnością: randomizowana próba. Ann Intern Med 2010; 153: 8-18
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Charakterystyka wyjściowa była dobrze zrównoważona między pacjentami włączonymi do pierwotnej analizy i wyłączonymi z tej analizy, z dwoma wyjątkami: częściej włączano pacjentów z niewydolnością serca (43% vs. 28%) oraz pacjentów z niewydolnością oddechową. niepowodzenia były mniej prawdopodobne (33% w porównaniu z 45%).
Dopuszczaliśmy jedynie dawki aspiryny 165 mg lub mniej i nie wychwyciliśmy konkretnych dawek aspiryny. Częstość krwawień w grupie przyjmującej apiksaban i enoksaparynę, analizowanej jako duże krwawienie, większe i istotne klinicznie krwawienie oraz wszystkie krwawienia, były podobne w przypadku jednoczesnego leczenia przeciwpłytkowego lub bez niego.
Samuel Z. Goldhaber, MD
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA
org
Robert M. Knabb, Ph.D.
Bristol-Myers Squibb, Princeton, NJ
Jeffrey I. Weitz, MD
McMaster University, Hamilton, ON, Canada for the ADOPT Trial Executive Committee

Od czasu publikacji artykułu autorzy nie zgłaszają żadnego potencjalnego konfliktu interesów.
[patrz też: wzorcowanie mierników, obróbka strumieniowo ścierna, usuwanie blizn potrądzikowych ]

Powiązane tematy z artykułem: obróbka strumieniowo ścierna usuwanie blizn potrądzikowych wzorcowanie mierników