Abscopal Effect u pacjenta z czerniakiem

2 miesiące ago

Postow i in. (Wydanie z 8 marca) opisują efekt okulistyczny u pacjenta z czerniakiem leczonym ipilimumabem i radioterapią, z odpowiedzią w nieleczonych zmianach.
Postawiliśmy hipotezę, że śmierć komórek nowotworowych wywołana promieniowaniem może stymulować odpowiedź immunologiczną przeciwnowotworową u pacjenta otrzymującego leczenie anty-cytotoksycznym przeciwciałem antygen 4 związanym z limfocytami T (CTLA-4). Potencjalnie przebadaliśmy tę hipotezę w pilotażowym badaniu pacjenta z czerniakiem. Pacjent był leczony dwoma cyklami ipilimumabu, następnie radioterapią stereotaktyczną do dwóch z ośmiu przerzutów do wątroby i dwoma dodatkowymi cyklami ipilimumabu. Co godne uwagi, kolejna tomografia komputerowa z tomografią emisyjną pozytronową wykazała, że ??wszystkie przerzuty, w tym nienapromieniowane zmiany w wątrobie i nienapromieniowana zmiana obwodowa, całkowicie ustąpiły, co odpowiada pełnej odpowiedzi zgodnie z kryteriami oc eny odpowiedzi w przypadku guzów litych.
Ten przypadek i raport zgłoszony przez Postow et al. dostarczyć przekonujące uzasadnienie dalszych badań. Nasze badanie kliniczne łączące ipilimumab i radioterapię u pacjentów z przerzutowym czerniakiem jest obecnie zapisywane na Uniwersytecie Stanforda (numer ClinicalTrials.gov, NCT01449279). Takie podejście immunoterapii w połączeniu z promieniowaniem jako nieinwazyjną strategią szczepionki przeciwnowotworowej in vivo jest nowatorskie i możliwe do zastosowania w innych nowotworach.
Susan M. Hiniker, MD
Daniel S. Chen, MD, Ph.D.
Susan J. Knox, MD, Ph.D.
Stanford University Medical Center, Stanford, Kalifornia
edu
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym pismem.
1 Odniesienie1. MA Postow, Callahan MK, Barker CA, i in. Immunologiczne korelaty efektu abscopalnego u pacjenta z czerniakiem. N Engl J Med 2012; 366: 925-931
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Dziękujemy Hinikerowi i współpracownikom za ich list odsyłający do naszego raportu, w którym opisano pacjenta z czerniakiem, który miał imponującą ogólnoustrojową odpowiedź przeciwnowotworową po lokalnej radioterapii. Zachęcamy do wysłuchania ich pacjenta, który uzyskał pełną odpowiedź na radioterapię i ipilimumab, chociaż przyznajemy, że jest możliwe, że całkowita odpowiedź ich pacjenta mogła być spowodowana samym ipilimumabem.
Zidentyfikowaliśmy innego pacjenta z czerniakiem leczonym ipilimumabem, który, jak sądzimy, miał efekt abscopalny po radioterapii. Jego choroba powoli rozwijała się po ponad 2 latach stabilizacji, podczas gdy on otrzymał ipilimumab konserwacji. Całkowitą dawkę radioterapii wynoszącą 27 Gy podawano w trzech frakcjach do powiększającego się węzła chłonnego węzłów chłonnych piersi, a następnie doszło do regresji odleg ej, nienapromieniowanej i poprzednio postępującej lewej limfadenopatii w lewym pachowaniu.
Te przypadki anegdotyczne wspierają przedkliniczne obserwacje, które pokazują synergię między blokadą CTLA-4 a radioterapią.1,2 Jesteśmy entuzjastycznie współpracujący z Uniwersytetem Stanforda i zachęcając do udziału w badaniu klinicznym, aby prospektywnie przetestować tę hipotezę. Korelatywne analizy immunologiczne krwi obwodowej i tkanki nowotworowej będą niezbędne do osiągnięcia mechanistycznego zrozumienia tej potencjalnie obiecującej kombinacji.
Michael A. Postow, MD
Margaret K. Callahan, MD, Ph.D.
Lek. Med. Jedd D. Wolchok
Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, Nowy Jork, NY
org
Od czasu publikacji artykułu autorzy nie zgłaszają żadnego potencjalnego konfliktu interesów.
2 Referencje1. Demaria S, Kawashima N, Yang AM, i in. Immunologiczna inhibicja przerzutów po leczeniu za pomocą lokalnego promien iowania i blokada CTLA-4 w mysim modelu raka sutka. Clin Cancer Res 2005; 11: 728-734
Web of Science Medline
2. Dewan MZ, Galloway AE, Kawashima N i in. Frakcjonowana, ale nie pojedyncza dawka, radioterapia indukuje efekt abscopalny za pośrednictwem układu immunologicznego po połączeniu z przeciwciałem anty-CTLA-4. Clin Cancer Res 2009; 15: 5379-5388
Crossref Web of Science Medline